Aktualności | Artykuły

23.07 – Dzień Włóczykija. Święto tych, którzy nie potrafią usiedzieć na miejscu

23 lipca obchodzimy dzień włóczykija. Włóczykij to ktoś, kto lubi się włóczyć, wędrować, nie usiedzi zbyt długo w jednym miejscu. Najsłynniejszym włóczykijem jest niewątpliwie ten pisany dużą literą – Włóczykij z cyklu książek o Dolinie Muminków Tove Jansson.

Muminki – najsłynniejszy cykl Tove Jansson

Opowieści o małych trollach od lat przyciągają zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nie każdy jednak wie, że Tove Jansson stworzyła pierwszą historię o Muminkach w 1939 roku, gdy Europa była ogarnięta wojną. Pisarka chciała stworzyć dla siebie i dla innych szczęśliwą krainę pełną ciepła, przyjaźni i koloru. Małe trolle i duża powódź pozwoliły światu poznać mieszkańców Doliny Muminków, ale to kolejne tytuły, w tym Kometa nad Doliną Muminków, W dolinie Muminków czy Pamiętniki Tatusia Muminka przyniosły autorce i jej książkom popularność, jaką cieszą się do dziś.

W skład cyklu wchodzą:

  • Małe trolle i duża powódź,
  • Kometa nad Doliną Muminków,
  • W dolinie Muminków,
  • Pamiętniki Tatusia Muminka,
  • Lato Muminków,
  • Zima Muminków,
  • Opowiadania z Doliny Muminków,
  • Tatuś Muminka i morze,
  • Dolina Muminków w listopadzie.

Włóczykij – kim jest?

Włóczykij to jeden z wielu bohaterów zasilających karty książek o Muminkach. Nie jest on jednak trollem, a człowiekiem: mężczyzną, który przyjaźni się z Muminkiem. Włóczykij jest gościem w Dolinie Muminków, spędza tam zwykle jesień i zimę, a wiosną, gdy robi się cieplej, rusza na włóczęgę.

Wszystko staje się trudne, kiedy chce się posiadać różne rzeczy, nosić je ze sobą i mieć je na własność. A ja tylko patrzę na nie, a odchodząc staram się zachować je w pamięci. I w ten sposób unikam noszenia walizek, bo to wcale nie należy do przyjemności. (Tove Jansson, Kometa nad Doliną Muminków)

Włóczykij nosi długi zielony płaszcz i spodnie, wygodne buty i kapelusz z piórkiem. Często można go zobaczyć, gdy siedzi przy ognisku, gra na harmonijce i rozmarzonym wzrokiem patrzy w dal. Czyżby już myślał o kolejnej wędrówce?

Nie wyruszył od razu. Wiedział z doświadczenia, jak ważne jest umieć odkładać to, za czym się tęskni. (Tove Jansson, Dolina Muminków w listopadzie)

Tove Jansson – nie tylko mama Muminków

Choć świat zna ją przede wszystkim jako autorkę przygód Muminków, Tove Jansson tworzyła także książki dla dorosłych, między innymi Uczciwą oszustkę, Słoneczne miasto czy Wiadomość. Ponadto była twórczynią dzieł plastycznych (obrazów i fresków) i ilustratorką książek, takich jak m.in. Hobbit, czyli Tam i z powrotem czy Alicja w Krainie Czarów. Prywatnie związana z graficzką Tuulikki Pietilä – autorką wielu rysunków do jej książek. Ten miłosno-artystyczny duet żył ze sobą czterdzieści lat, aż do śmierci pisarki. Kto jest ciekaw jaka była, ten może sięgnąć po dwa tytuły: Córkę rzeźbiarza, swoistą autobiografię, oraz biografię pióra Boel Westin Tove Jansson. Mama Muminków.

To kto nabrał ochoty na letnią włóczęgę?…

Similar Posts