O nas

O grupie Śląskich Blogerów Książkowych

Grupa Śląskich Blogerów Książkowych [ŚBK] powstała w maju 2013 r. Od 28.08.2018 r. jesteśmy Stowarzyszeniem Śląscy Blogerzy Książkowi, które zrzesza około 20 blogów. Za swój cel obraliśmy promocję literatury i czytelnictwa na Śląsku. Łączy nas miłość do słowa pisanego oraz pochodzenie ze Śląska (i okolic). Jesteśmy pasjonatami, a książki to nasze hobby. Spotykamy się na Facebooku i na comiesięcznych spotkaniach grupy. Przy kawie dyskutujemy o książkach i planach na przyszłość. Naszym sztandarowym dziełem jest oryginalna formuła wymian książkowych, które organizujemy na terenie całego Śląska. Oprócz tego organizujemy spotkania autorskie, panele dyskusyjne i konkursy książkowe. Współpracujemy z autorami i szczególny nacisk kładziemy na wspieranie polskiej literatury. Udzielamy się na Targach Książki w Katowicach i Krakowie oraz patronujemy Targom Książki w Warszawie, a spotkać nas można wszędzie, gdzie dzieje się coś związanego z książkami.

Wymiany książkowe Wymiany książkowe

Masz w domu książki, do których już nie wrócisz? Coś nie przypadło Ci do gustu, coś zajmuje miejsce na półce? Pragniesz nowej lektury? Zapraszamy na nasze wymiany książkowe. Odwiedziliśmy już wiele miejsc na Górnym Śląsku (m.in. Zabrze, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Bytom) i jesteśmy otwarci na propozycje. Chcesz ugościć nas w swojej bibliotece, domu kultury, księgarni? Napisz do nas, a na pewno się dogadamy.

Patronaty Patronaty

Organizujesz imprezę książkową na Śląsku? Wydałeś książkę? Szukasz ludzi, którzy rozreklamują Twoją ideę? Chętnie obejmiemy patronat nad Twoim wydarzeniem bądź książką. Do tej pory patronowaliśmy m.in. powieści Maggie Moon „Posiadłość”, wernisażowi grafik Joanny Andrejas-Kurek, występowi grupy poetyckiej Horyzont, wydarzeniu  Bookcrossing Stacyja. Jesteśmy także partnerami lub współorganizatorami takich wydarzeń jak Targi Książki w Warszawie, Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie czy Śląskie Targi Książki w Katowicach.

Konkursy Konkursy

Któż ich nie lubi? Śląscy Blogerzy Książkowi często organizują na swoich blogach konkursy, w których do wygrania są ciekawe książki, zakładki i inne gadżety. Przechodź od bloga do bloga, odczytując ukryte w notkach hasło, baw się świetnie i wygrywaj! Dotychczas przeprowadziliśmy 6 konkursów-„łańcuszków”, ale to na pewno nie nasze ostatnie słowo.

Panele dyskusyjne Panele dyskusyjne

Jesteś blogerem książkowym i zastanawiasz się nad pewnymi kwestiami związanymi z blogowaniem? Chciałbyś podyskutować z innymi osobami, które zajmują się tym, co Ty? Lubisz twórcze rozmowy w przyjaznej atmosferze? Zapraszamy na panele dla blogerów książkowych! Do tej pory dyskutowaliśmy na następujące tematy: „Blogowanie to wyzwanie”, „Czy na pewno za darmo?” (na temat współprac z wydawnictwami), „Czy na blogach książkowych chcemy czytać tylko o książkach?”, „Problem dyskusji na blogach, czyli jak zachęcić czytelników do polemiki w komentarzach?”, „Z papieru na ekran” (o ekranizacjach), „Być czy mieć? Czy na blogu książkowym można zarobić?”. Zaprosiliśmy również przedstawicieli działów promocji wydawnictw SQN oraz Poznańskiego na rozmowę z blogerami pt. „Blogerze, pogadaj z wydawcą!”.

Spotkania autorskie Spotkania autorskie

Chętnie organizujemy spotkania autorskie na Śląsku. Do tej pory prowadziliśmy spotkania m.in. z Magdaleną Witkiewicz, Maggie Moon, Hanną Diktą, Marcinem Melonem, Augustą Docher i Martą Matyszczak.

Po godzinach Po godzinach

Wiele więcej, czyli wspólne spotkania nad planszówkami, szkolenia dla członków grupy, a także inspirujące rozmowy o książkach – to wszystko znajdziesz w stowarzyszeniu Śląskich Blogerów Książkowych.