Aktualności | Artykuły | Patronat

Ostatnie spotkanie „Książek w Drodze”

W najbliższą sobotę 1 września zapraszamy na piąte z cyklu i zarazem ostatnie spotkanie z Książkami w Drodze – akcją, która popularyzuje czytelnictwo wśród gliwiczan, udowadniając, że czytać można w każdych okolicznościach oraz że nie trzeba na tę pasję wydawać majątku.

W ramach projektu, dofinansowanego z budżetu miasta Gliwice, podczas Targu na Zielonym przy ul. Dubois 22 odbędzie się kolejna wymiana książkowa współorganizowana przez Fundację na Zielonym, Miejską Bibliotekę Publiczną i Kooperatywę Spożywczą Tomata. Przeczytane już książki można tu wymienić na inne, przynoszone przez pozostałych uczestników wymiany lub te, które na miejscu udostępnia Biblioteka. Oddawane przez czytelników lektury zasilają również regał bookcrossingowy, który na stałe zagościł w targowej hali.

Stali bywalcy imprezy wiedzą już, że na książkowym stanowisku można „upolować” prawdziwe literackie rarytasy i choć wymiana trwa od godz. 9.00 do 12.00, warto wstać wcześniej w sobotni poranek i odwiedzić ją na początku.

Dotychczasowym czterem wymianom książkowym towarzyszyły bezpłatne, otwarte warsztaty o tematyce papierniczo-drukarskiej – odbyły się już warsztaty czerpania papieru, druku przy pomocy tradycyjnej prasy graficznej, kaligrafii, monotypii, frotażu i linorytu. W najbliższą sobotę uczestnicy poznają koleją technikę graficzną – transfer nitro. Z jej wykorzystaniem będą ozdabiać bawełniane torby na zakupy oraz szkolne worki na zmienne obuwie lub strój sportowy, oczywiście wykorzystując do tego motywy książkowe. Zajęcia poprowadzi p. Marta Frąckowiak, absolwentka i doktorantka Wydziału Artystycznego UŚ w Cieszynie.

I choć to ostatnie spotkanie w ramach projektu Książki w Drodze, dwuletnia już tradycja wymian książkowych na Targu na Zielonym z pewnością będzie kontynuowana. Impreza cieszy się rosnącym zainteresowaniem mieszkańców, towarzyszy jej niepowtarzalna atmosfera, która być może jest zasługą nietypowego miejsca, tylko pozornie niemającego z czytelnictwem nic wspólnego.

Organizatorzy zachęcają również właścicieli kawiarni, restauracji i innych ogólnodostępnych miejsc do tworzenia kolejnych gliwickich półek bookcrossingowych, służąc pomocą w ich zapełnieniu książkami pozyskanymi w czasie trwania akcji.

Ostatnia wymiana książkowa i warsztaty transferu nitro na tkaninę  w ramach projektu Książki w Drodze odbędą się 1 września w godz. 9.00-12.00 podczas Targu na Zielonym, ul. Dubois 22, Gliwice.

Wstęp wolny.

Organizator: Fundacja Na Zielonym (www.nazielonym.pl/ksiazki-w-drodze/)

Projekt dofinansowany z budżetu miasta Gliwice. Projekt objęty został patronatem Stowarzyszenia Śląscy Blogerzy Książkowi.

Similar Posts