Aktualności | Artykuły | Patronat

Skąd biorą się imigranci? „Uciekinier” Ele Fountain

Imigranci uciekający ze swojej ojczyzny to temat, który od paru lat jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych problemów zachodniej Europy. W maju Wydawnictwo Akapit Press wydało powieść Ele Fountain pt. „Uciekinier” poruszającą ten właśnie problem. Ta książka to piękna, porywająca opowieść o dorastaniu i prawdziwym człowieczeństwie.

Czternastoletni Shif to zwykły chłopak, który chodzi do szkoły, lubi matematykę i grę w szachy. Ale pewnego dnia w drzwiach jego rodzinnego domu stają uzbrojeni żołnierze. Od tego momentu nic już nie jest takie jak przedtem.

Shif i jego najlepszy przyjaciel, Bini, muszą uciekać przed przymusowym wcieleniem do armii, podczas gdy cały kraj ogarnia wojna. Złapani, trafiają do nieludzkiego więzienia na pustyni.

Mordercza wędrówka, spotkanie z handlarzami ludźmi, a w końcu – walka o życie na przeładowanej łodzi, którą uciekają uchodźcy. Bo tylko ci, którzy przeżyją, ocalą pamięć o innych.

Opinie o książce:

„Uciekinier” to z całą pewnością książka wartościowa, która – w przeciwieństwie do wielu innych powieści młodzieżowych dostępnych na rynku – edukuje młodych, w prosty i przyjazny sposób przekazuje informacje o bieżących międzynarodowych problemach społecznych. To książka niszowa, jednak ważna dla każdego, komu losy drugiego człowieka nie są obojętne.

Patryk Obarski, Moje Bestsellery

„Uciekinier” to uniwersalna historia o przyspieszonym dorastaniu, strachu, ale też o odwadze, którą znajdujemy w sobie w najbardziej nieoczekiwanych momentach i o tym, co pozwala nam przetrwać w skrajnie trudnych chwilach. To nie jest łatwa, przyjemna opowieść, a jednak ostatecznie daje nam trochę nadziei i wiary w to, że dobroć i przyjaźń znajdą swoje miejsce nawet w okrutnym świecie.

Karolina Sosnowska, Tanayah Czyta

Similar Posts